Jednym z najważniejszych elementów naszej tożsamości jest herb. Poznajcie historię heraldyki iławskiego Jezioraka.
Pierwsze próby stworzenia herbu miały miejsce w 1970 roku. Związkowy Klub Sportowy Jeziorak obchodził swoje 25-lecie, opracowano znak, który nawiązywał do kolejarskiego pochodzenia klubu.

Pierwszy herb, który pojawił się na koszulkach piłkarzy symbolicznie nawiązywał do pierwszej litery nazwy klubu, gdzie w kółku znajdowała się czarna „Jotka”. Symbol ten pojawił się na strojach meczowych tak naprawdę dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wcześniej piłkarze występowali w jednolitych białych bądź niebieskich strojach. Sporadycznie pojawiały się głównie w grupach juniorskich popularne „pasiaki”.

W 1985 roku obchodzono jubileusz 40-lecia i opracowano nowy emblemat, na biało-niebieskiej piłce umieszczono napis, który uzupełniono kolorem żółtym. Herb nie znalazł się na oficjalnych strojach meczowych.

Znak z „J” przeciętą poziomymi pasami pojawił się w 1994 roku. Logo to obowiązywało przez cały okres II ligi.

1994 – 2001
Równocześnie z okazji 50-lecia pojawił się herb na tarczy, który kibicom Jezioraka bardziej przypadł do gustu.

Do rundy wiosennej sezonu 2003/04 IV-ligowy Jeziorak przystąpił pod nową nazwą: KP Jeziorak Amex-Bączek Iława. Zmiana nazwy klubu miała wpływ na zmianę herbu. Od tego momentu herbem Jezioraka była biała tarcza z błękitną jotką.

W 2006 roku z nowym strategicznym sponsorem firmą Bi-es Cosmetics do herbu powrócił Klub Sportowy w miejsce Klubu Piłkarskiego.

Próby ujednolicenia herbu podjęto w 2008. Podczas walnego zebrania sprawozdawczego członkowie stowarzyszenia zdecydowali, że klub będzie występował pod starym herbem, funkcjonującym przed 2004 rokiem.

Obecny znak przypomina kształtem logo IKS-u z 1995, z którym kibice utożsamiają się najbardziej.

21 czerwca 2021 roku w trakcie obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia przyjęto nowy statut klubu, a co za tym idzie jednogłośnie przegłosowano nową nazwę. Powrót do historycznej nazwy „IKS Jeziorak Iława” to ważny moment w historii, nawiązujący do największych sukcesów klubu z ulicy Sienkiewicza.
