Serocki: Czas spędzony w Iławie wspominam najlepiej

Artur Serocki spędził w Jezioraku dwa i pół roku za czasów starej drugiej ligi. Dziś jest trenerem rezerw Wisły Płock, z którą Jeziorak kilka dni temu grał sparing. Nadarzyła się więc idealna okazja, żeby powspominać. Zapraszamy, do przeczytania wywiadu i obejrzenia archiwalnych zdjęć z „Serkiem”.
 
Witamy w Iławie. Chciałem powiedzieć, że dawno u nas Pana nie było, ale okazuje się, że często odwiedza Pan nasze miasto.
 
Tak, cyklicznie co pół roku. Jesteśmy albo na obozie sportowym z Wisłą Płock, bo jestem trenerem drugiej Wisły, albo przyjeżdżamy jesienią i wiosną ze szkołą, w której uczę. Miło spędzamy czas, chłopakom bardzo się to miejsce podoba.
 
Po zakończeniu kariery piłkarskiej wrócił Pan na stare śmieci, bo do Płocka.
 
No tak, jestem wychowankiem Wisły Płock. Skończyłem granie w piłkę na profesjonalnym poziomie jakieś cztery lata temu i ciągnęło mnie do trenerki. Zacząłem od grup młodzieżowych i po trzech latach dostałem propozycję asystenta przy drugim zespole, a teraz jestem pierwszym trenerem. Chcę się rozwijać, coś przekazać tym chłopcom. Myślę, że mimo 45 lat też coś potrafię i oni też z tego mają jakieś korzyści. Oprócz tego, że jestem ich trenerem, to biorę także udział w treningach. Mogą się czegoś nauczyć i to nie tylko zresztą ode mnie, bo moim asystentem i trenerem bramkarzy jest Grzegorz Pietrzak, który kiedyś był bramkarzem w 1 lidze, czyli dzisiejszej ekstraklasie. Wyróżniających się chłopaków wypożyczamy do innych klubów, żeby tam się ogrywali, bo na tę chwilę nie są gotowi do gry w ekstraklasie. Myślę, że za jakiś czas, kiedy się ograją, będzie z nich pożytek dla klubu.
 
serocki news wisla plock grupowe
 
W środę zagraliście sparing z o wiele niżej notowanym Jeziorakiem. Można było wyciągnąć jakąś lekcję z tego meczu? Trzeba przyznać, że przez mgłę niewiele było widać na boisku, ale Pan i tak bardzo aktywnie instruował swoich zawodników.
 
No jak zawsze (śmiech). Nawet niektórzy zwracają mi na to uwagę. Ja nie jestem typem trenera, który stanie z boku i w sobie to przeżywa. Na co dzień jestem spokojny, ale na boisku zawsze byłem może nie impulsywny, ale starałem się podpowiadać. Taki już jestem i się nie zmienię. Jeżeli zaś chodzi o wasz A klasowy Jeziorak, to uważam, że niektórzy zawodnicy powinni grać o wiele wyżej. Mam nadzieję, że za pół roku będziecie w okręgówce, a za kolejny rok w IV lidze. Swego czasu miałem przyjemność grać przeciwko niektórym z waszych zawodników i wiem, że są naprawdę nieźli, jak chociażby trener Figurski. Uważam, że to miasto zasługuje minimum na IV ligę. Myślę, że wasz klub już się sparzył tym, że jak chce się grać wyżej, to trzeba mieć na to pieniądze. A potem są problemy i przez 5 czy 6 lat trzeba się odbudowywać. Trzeba mierzyć siły na zamiary i opierać się na wychowankach i ewentualnie dwie, trzy osoby z zewnątrz, ale takie konkretne wzmocnienia, które coś dają, a młodzi mogą się od nich czegoś nauczyć.
 
Dwa i pół roku spędził Pan w Jezioraku. II liga, czyli poziom profesjonalny. Jak Pan wspomina ten czas?
 
Powiem tak. Później byłem w Gdyni czy Łowiczu, ale czas spędzony w Iławie wspominam najlepiej. Mam tu wielu kolegów, jak Tomka Radzińskiego, Sławka Święckiego, Jarka Płoskiego, którego drużyna zaraz będzie tu grać mecz (rozmawiamy na bocznym boisku w Iławie po sparingu Wisły II Płock z Lechem Rypin 4:1, a tuż przed sparingiem Unii Susz, której trenerem jest Płoski – red.) czy Wojtka Tarnowskiego. Bardzo mile wspominam ten czas. Mieliśmy fajną paczkę. Dogadywaliśmy się na i poza boiskiem, a nasze rodziny dalej się spotykają. Trenera Jerzego Jastrzębowskiego także bardzo dobrze wspominam. Już do końca życia będę miał sentyment do Iławy. Zawsze, kiedy wjeżdżam do tego miasta, czuję swego rodzaju dreszczyk, podniecenie.
 
Jest coś, co szczególnie utkwiło Panu w pamięci z czasów, kiedy grał Pan w Iławie?
 
Na pewno treningi, kurde, za czasów trenera Jastrzębowskiego (śmiech). Na przykład obóz w Cetniewie. Słynne plaże. Biegaliśmy do latarni i z powrotem, a trener samochodem podjeżdżał i odhaczał listę obecności. Przy latarni i z powrotem, przy latarni i z powrotem i tak w kółko. Byliśmy tak zakwaszeni, że nie mieliśmy siły schodzić na posiłki, ale to z czasem zaprocentowało. Nikt nie miał o to pretensji, bo później były wyniki. Jedno z drugim się wiąże. Zima ma to do siebie, że jest ciężko i czasami się niczego nie chce, ale jeżeli chce się coś osiągnąć, to muszą być wyrzeczenia.
 
Za trzy lata Jeziorak będzie obchodził okrągły jubileusz 75-lecia istnienia. Już klub się przygotowuje do tego wydarzenia. Na pewno może się Pan spodziewać zaproszenia na obchody. Przyjedzie Pan?
 
Oczywiście, z miłą chęcią. Raz, żeby się tutaj przypomnieć, a dwa, żeby się spotkać z chłopakami. To będzie dobra okazja do powspominania tamtych czasów.
 
To co, do zobaczenia za pół roku, czy może wcześniej?
 
Myślę, że wcześniej. Jeżeli ten ośrodek (wskazuje na Leśną – red.) zostanie wyremontowany, bo słyszałem, że zmienił się jego właściciel. Nie raz tu byłem. Kierujący waszym stadionem Marek Witkowski, który zresztą kiedyś grał w Płocku i bardzo dobrze go znam, zawsze pomaga mi organizować pobyt w Iławie i na pewno można się mnie tu niebawem spodziewać.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Jezioraka Iława, Macieja Zdanowicza, Andrzeja Bedry, Wojciecha Tarnowskiego oraz Gazety Iławskiej, Gazety Olsztyńskiej i Kuriera Iławskiego.

Rozmawiał: K.K.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji