Historia iławskiego stadionu na fotografiach [ZDJĘCIA]

Stadion Miejski w Iławie liczy już 94 lata – zbudowany został w 1926 roku. Z okazji 75-lecia istnienia klubu piłkarskiego Jeziorak Iława, który gra na nim od początku istnienia, przygotowaliśmy historyczne fotografie.

Przed 1939 rokiem w piłkę nożną grała tu drużyna VfB Deutsch Eylau. Stadion w latach 20. i 30. ubiegłego wieku nie służył tylko do rozgrywania zawodów sportowych. Odbywały się tam również manifestacje, parady, przemarsze najczęściej z udziałem stacjonującego w Iławie wojska.

Iławski klub pod nazwą Jeziorak występował dopiero od 1957 roku. Wcześniej znany był jako Warmia Iława (1945-1947) i Kolejarz Iława (1947-1957). W 1984 roku stadion przeszedł gruntowną przebudowę. Powstał budynek klubowy, remontu doczekały się także trybuny oraz murawa.

Kolejna modernizacja to 1996 rok, gdy z uwagi na II-ligowe wymogi licencyjne w miejsce drewnianych ławek zainstalowano plastikowe krzesełka. Zamontowano również wzmocnione ogrodzenie w sektorze dla kibiców gości.

Pierwotnie stadion był obiektem wielofunkcyjnym, na którym swoje zawody rozgrywali, poza piłkarzami, także lekkoatleci oraz przedstawiciele tenisa ziemnego zrzeszeni w Jezioraku Iława. Przy Sienkiewicza rozgrywała swoje mecze także pierwsza reprezentacja Polski i młodzieżówki.

Rekord frekwencji padł 18 listopada 1992 roku, kiedy to oficjalny mecz reprezentacji Polski i Łotwy oglądało według różnych szacunków ponad 12. tysięcy widzów.

W 2012 roku w obrębie stadionu powstaje boisko ze sztuczną trawą, które posiada certyfikat światowej federacji piłkarskiej FIFA. Pełnowymiarowe boisko piłkarskie o sztucznej murawie wraz z oświetleniem jest pierwszym i jak dotychczas ostatnim etapem do stworzenia kompleksu sportowo-rekreacyjnego w mieście.

Na gruntowną przebudowę iławski obiekt czeka już 36 lat. Zmodernizowany stadion miałby służyć nie tylko piłkarzom oraz ich kibicom, ale także lekkoatletom, którzy również domagają się lepszych warunków do trenowania oraz organizowania zawodów. Kilka lat temu pojawił się projekt oraz wizualizacja. Jest na nim bieżnia, nowe trybuny, zmodernizowany stadion praktycznie w ogóle nie przypomina starego, może poza charakterystyczną skarpą. Stadion jest nawet bardziej lekkoatletyczny niż stricte piłkarski.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji