header b

1 lipca 2019 roku mija 18. rocznica śmierci - legendy Jezioraka Iława - Benedykta Gaca. Odszedł zaledwie w wieku 48 lat, był związany z Jeziorakiem od lat siedemdziesiątych. Najpierw jako trener potem dyrektor oraz menadżer klubu. Przegrana z chorobą była jedyną porażką w jego życiu. Człowiek orkiestra, marzyciel, wielki "budowniczy" klubu z Sienkiewicza. Benedykt Gac. O jego miłości do życia, do Jezioraka, rozmawialiśmy z jego przyjacielem, Zbigniewem Szczypińskim.
 

Benek był przede wszystkim uparty - wspomina Pan Zbigniew. - Zawsze znalazł sto sposobów na realizację marzeń. Bo my zawsze marzyliśmy. Każde nasze spotkanie to było wałkowanie marzeń, najpierw o awansie do III Ligii, potem były to kolejne, jak na tamte czasy rewolucje w świecie piłki nożnej.

Kiedy marzenie o upragnionej lidze się spełniło, Jeziorak był jednym z najsłabszych trzecioligowców. Dzięki zimowym dyskusjom, działaniom i determinacji, wiosną była to już najsilniejsza drużyna tamtej ligi.

Benek to był człowiek uniwersalny, kiedy trzeba było był trenerem, innym razem zajmował się logistyką, szukaniem ludzi do współpracy oraz zawodników - dodaje Pan Zbigniew. - Klub który wtedy tworzyliśmy to była nie tylko drużyna piłkarska, to była jedna wielka rodzina, której tematem przewodnim zawsze był Jeziorak. Czy to były wesela, święta, urodziny. Każdy temat schodził do spraw naszej lokalnej piłki.

Gac, dla dobra Jezioraka wykorzystywał każdą okazję. Jeden z wyjazdowych meczy Jezioraka ze Stomilem, wygrany przez Jeziorowców. Wtedy nikt nie myślał o powrocie do domu. Środowy mecz dla Panów Zbyszka i Benka przeciągnął się do piątku. Do Iławy wracali przez Warszawę. Bo trzeba było iść za ciosem. Pozyskać sprzęt, nawiązać nowe kontakty, spotkać się z działaczami PZPN, żeby klub rozwijał się dynamicznie.

W pamięci Pana Zbyszka na zawsze pozostanie mecz Polska - Łotwa. To był 18 listopada - wspomina Pan Zbigniew - wielkie wydarzenie. Międzynarodowy mecz na naszym stadionie. To było dzieło nas wszystkich. Ktoś zorganizował mączkę do wyznaczania linii, ktoś inny zajął się trybunami, jeszcze inni przygotowywali budynek klubu. Jednak dla nas ten dzień był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Tego dnia urodziny obchodzili nasi synowie. Tak życie prywatne przeplatało się nam z życiem zawodowym.

Życie działacza to nie tylko sukcesy, to również słowa krytyki, nie zawsze słusznej. Benedykt Gac oprócz wielu przyjaciół, miał również swoich przeciwników. - On wiedział że nie wszystkim podobają się jego, nasze działania - opowiada Szczypiński - przeżywał to, tak jak my wszyscy, jak nasze rodziny. Nie zawsze było
łatwo, kolorowo. Ale szliśmy do przodu, cały czas, realizując marzenia o silnym Iławskim Klubie. Cieszy mnie że chociaż po śmierci Benek doczekał się dobrego słowa.

Ostania rozmowa przyjaciół z klubu miała miejsce na kilka dni przed śmiercią Benedykta Gaca. - To był upalny dzień, taki jak teraz - mówi ze wzruszeniem Pan Zbigniew. - Benek stał oparty o drzewo. Był bardzo słaby, widać było jak choroba go niszczy. Mimo to cały czas mówił o klubie, o planach, marzeniach. Kilka dni później przyszła wiadomość że Benka nie ma już wśród nas....

 

Tabela - IV liga 2018/19

Najbliższy mecz ligowy


Dokładny termin meczu nie jest jeszcze znany.

Terminarz Jezioraka

Sparingi Lato 2019
 
13.07 | 11:00 Jeziorak Iława - Sokół Ostróda 1:2 (0:2)
20.07 | 10:00 Zawisza Bydgoszcz - Jeziorak Iława 1:1 (1:0)
24.07 | 18:30 Jeziorak Iława - Powiśle Dzierzgoń
27.07 | 11:00 Sparta Brodnica - Jeziorak Iława

Strzelcy Jezioraka

Sparingi Lato 2019
 
Bramki
 
1. Arkadiusz Kuciński, Łukasz Suchocki
 
Asysty
 
1. Paweł Sagan, Radosław Galas

Sekcja Medialna - dołącz do nas!

PROMO SEKCJA MEDIALNA2

Plan treningów Akademii

Wspierają nas

Miasto IławaIławskie Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji
promo jeden
promo rodzina
JeziorakTV

Sponsorzy - dołącz do nas!

sponsor abssponsor zawbudsponsor szynaka meblesponsor szynaka livingsponsor kompaniosponsor konstalsponsor animexsponsor dawid celanowicz1sponsor wodna farmasponsor exellent fasionsponsor spomersponsor turhensponsor largo halee sponsor majstersponsor motiv studiosponsor wpprintsponsor tomcolorsponsor ivendosponsor antares biuro rachunkowesponsor port 110sponsor widrosponsor alibaba ilawasponsor dwssponsor uslugi autokarowe andrzej kujawskisponsor tanie koszsponsor wrmediasponsor olpatsponsor vet caresponsor zuralscy plsponsor lucarsponsor pluszaksponsor auto serwis galkasponsor osk prawkosponsor rembudsponsor wardromsponsor tartak selfsponsor elektrohurtsponsor pw pamisponsor restauracja u czapysponsor nord pol hatchery gerczaksponsor imagesponsor gromalsponsor stacja paliw dor jansponsor autobest klonowskisponsor uslugi transportowe grzegorz kaczynskisponsor uslug wieslaw orzolsponsor michal wilemskisponsor zwirownia matusiaksponsor baumar sponsor burzynskasponsor waran produkcja meblisponsor auto serwis lukasz bednarski sponsor freedom nieruchomosci sponsor najlak sponsor vox sponsor eurodach