header b

Powiedzieć, że był to niezapomniany mecz – to tyle, co nic nie powiedzieć. Rozegrany 30 listopada 1994 roku pojedynek 1/8 finału Pucharu Polski pomiędzy Jeziorakiem Iława a II-ligową Amicą Wronki, choć zakończył się zwycięstwem gospodarzy 1:0, ze względu na incydent miejscowego kibica z piłkarzem drużyny przyjezdnej przerodził się w futbolowy skandal.
 
Piłkarze i kibice Jezioraka, po pamiętnym meczu z Górnikiem Zabrze, znów przeżyli wielkie święto sportowe. Na murawie iławskiego stadionu doszło do piłkarskiej konfrontacji trzecioligowca z zespołem aspirującym do polskiej ekstraklasy. Mimo znacznie lepszej aury, mecz nie był tak widowiskowy jak tamta potyczka. Amica zaprezentowała zupełnie inny futbol, oparty na dużej agresji i ciągłym kontakcie z przeciwnikiem. Iławianie podjęli walkę, stąd mecz obfitował w wiele ostrych indywidualnych starć. Widowisko na tym na pewno straciło, chociaż wcale nie brakowało interesujących akcji i przede wszystkim emocji.
 
Mecz był zacięty, chwilami brutalny. Sędzia Piotr Werner pokazał dwie czerwone i pięć żółtych kartek. W 23. min. Marek Szafer z Amiki kopnął będącego bez piłki Zenona Zientarskiego, za co natychmiast został wyrzucony z boiska. Siły wyrównały się w 78. min., kiedy pomocnik Jezioraka Krzysztof Kowalik obejrzał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.
 
Tego dnia kibice z Iławy dwukrotnie eksplodowali radością. Najpierw w 33. minucie, kiedy Arkadiusz Klimek wykorzystał błąd kapitana gości Waldemara Sobkowiaka i z najbliższej odległości umieścił piłkę w siatce. I wreszcie, po ostatnim gwizdku sędziego, gdy wiadome już było, że trafienie Klimka dało Jeziorakowi historyczny awans do ćwierćfinału. Po meczu kibice długo świętowali pod klubowym budynkiem, a w tym czasie działacze z Wronek szykowali się do pozaboiskowego kontrataku. A wszystko w związku z wydarzeniami, do których doszło w 84. minucie meczu.
 
Kiedy po jednej z akcji Amiki piłka wyleciała daleko poza boisko, pobiegł po nią napastnik gości Artur Bugaj. Co wydarzyło się dalej? Faktem jest, że w pewnym momencie Bugaj nagle upadł na ziemię. Według działaczy z Wronek, cytowanych później przez ogólnopolskie media, zawodnik został uderzony przez kibica. Po tym zdarzeniu nie wrócił już na boisko, z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu zabrano go karetką do szpitala.
 
Zupełnie inne światło na sprawę rzuca świadek tego zdarzenia. Jest przekonany, że piłkarz Amiki symulował. Przyznaje jednak, że kontakt na linii kibic-zawodnik był.
 
- Bugaj upadł na ziemię, jak tylko poczuł kontakt z kibicem, który podawał mu piłkę. O żadnym uderzeniu czy odepchnięciu nie mogło być mowy - opisuje nam świadek.
 
Jest jeszcze trzeci element tej układanki. Nagranie wideo. Niestety, najważniejszy moment, czyli upadek Bugaja, nie został zarejestrowany. Na nagraniu widać jedynie, jak zawodnik leży na ziemi, a po chwili podbiegają do niego piłkarze obu drużyn oraz sędzia. W dołączonym do artykułu materiale wideo prezentujemy to zdarzenie.
 
Wspomniany incydent zmącił szaleńczą radość kibiców i zawodników Jezioraka. Kierownictwo "kuchennych" złożyło protest do Polskiego Związku Piłki Nożnej, domagając się powtórzenia meczu. W Iławie z niepokojem oczekiwano finału sprawy.
 
- Po powrocie do domu zawodnik całą noc wymiotował, był sinozielony. Zachodzi podejrzenie o wstrząśnienie mózgu. Nie przejdziemy obok tej sprawy obojętnie - odgrażał się na łamach Gazety Olsztyńskiej Ryszard Forbrich, znany na całą Polskę menedżer Amiki.
 
Afera z Bugajem trwała dokładnie 54 dni. Opinia publiczna niemal codziennie była informowana o "bulwersującej sprawie" i "pozasportowych wysiłkach działaczy". Zamykający całą sprawę werdykt przyjęto w Iławie z zadowoleniem i ulgą. Wydział dyscypliny PZPN postanowił utrzymać w mocy rezultat z boiska. Jednocześnie nałożył na klub z Iławy karę: Jeziorak miał rozegrać jeden mecz u siebie bez udziału publiczności.
 
- Stało się to, co musiało się stać - skomentowali po posiedzeniu prezydium PZPN działacze z Iławy.
 
Tym zwycięstwem Jeziorak nie tylko znalazł się w gronie ośmiu najlepszych drużyn w kraju, ale też jako pierwszy w historii klub z Warmii i Mazur dotarł do ćwierćfinału Pucharu Polski.
 
Jeziorak Iława - Amica Wronki 1:0 (1:0)
Klimek 32
 
Żółte kartki: Tarnowski, Zientarski, Witkowski, Klimek - Sobkowiak
 
Czerwone kartki: Kowalik 78 (za dwie żółte) - Szafer 22 (za kopnięcie rywala bez piłki)
 
Jeziorak: Lewandowski - Święcki, Matysiak, Tarnowski, Zientarski (63 Kowalik) - Przytuła, Pasik, Witkowski, Płoski - Derczyński (67 Romanowski), Klimek
 
Amica: Pleśnierowicz - Oleszek, Małachowski, Sobkowiak, Szafer - Cejrowski, Biliński, Rafałowicz, Wojtasiński (80 Fedorko) - Bugaj, Sapiński (35 Zgrajewski)
 
Sędzia główny: Piotr Werner (Katowice)
 
Widzów: 7 tys.
 
źródła: Gazeta Olsztyńska, Dziennik Pojezierza, Gazeta Wyborcza, JeziorakTV
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tabela - Klasa okręgowa 2017/18

Najbliższy mecz ligowy

Datum So, 24. Mar. 2018 Beginn 16:00
Jeziorak Iława
Jeziorak Iława
GKS Stawiguda
GKS Stawiguda
-:-

Terminarz Jezioraka

Klasa okręgowa 2017/18 - runda wiosenna
16. 09.05, 17:00 (w) - Radomniak Radomno (przełożony)
17. 24.03, 16:00 (d) - GKS Stawiguda
18. 31.03, 16:00 (w) - Ewingi Zalewo
19. 07.04, 16:00 (d) - Kormoran Zwierzewo
20. 15.04, 16:00 (w) - Płomień Turznica
21. 22.04, 17:00 (d) - Polonia Iłowo
22. 29.04, 15:30 (w) - Kaczkan Huragan II Morąg
23. 05.05, 17:00 (d) - Dąb Kadyny
24. 12.05, 17:00 (w) - Polonia Pasłęk
25. 19.05, 17:00 (w) - Czarni Rudzienice
26. 26.05, 17:00 (d) - Osa Ząbrowo
27. 30.05, 17:00 (w) - Orzeł Janowiec Kościelny
28. 02.06, 17:00 (d) - Fortuna Gągławki
29. 09.06, 17:00 (w) - Olimpia Olsztynek
30. 17.06, 14:00 (d) - Delfin Rybno
 
 
(d) - dom, (w) - wyjazd

Strzelcy Jezioraka

Klasa okręgowa 2017/18
 
BRAMKI:
15. Wojciech Figurski
9. Radosław Galas
8. Łukasz Suchocki, Daniel Madej
3. Łukasz Święty, Rafał Kuchnik
2. Michał Foj, Krzysztof Kressin
1. Jakub Słomski, Aleksander Krajewski, Dawid Kowalski
ASYSTY:
11. Daniel Madej
3. Radosław Galas
2. Łukasz Święty, Łukasz Suchocki, Remigiusz Parulis, Michał Foj
1. Tomasz Kaszlewicz, Wojciech Figurski, Dawid Kowalski, Krzysztof Kressin
 
Wojewódzki Puchar Polski 2017/18
 
BRAMKI:
3. Wojciech Figurski, Łukasz Suchocki
2. Daniel Madej
1. Łukasz Święty
+ Marcin Żarnoch (samobójcza, SKS Szczytno)
ASYSTY:
2. Wojciech Figurski, Łukasz Suchocki, Dawid Kowalski
1. Łukasz Święty, Remigiusz Parulis, Rafał Kuchnik

Redakcja - dołącz do nas!

Budujemy Redakcje JeziorakIlawaPl promo

Plan treningów Akademii

Wspierają nas

Miasto IławaIławskie Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji

Pamiątkowe Karty Jezioraka

Pamiatkowa Karta 11 Mistrzowie Jesieni 2017 promo www
Jeziorak Ilawa 1procent za 2017 rok tonicniekosztuje
Rodzina Jezioraka 2018 promo
JeziorakTV

Sponsorzy - dołącz do nas!

  
Buła & Burger IławaDrukarnia WPPRINT IławaFinishparkiet Nowe Miasto LubawskiePartner AGD RTV Iławasponsor motiv studiosponsor waran produkcja mebli sponsor auto serwis lukasz bednarski